Problem z napędem Xbox Series X – konsola nie odczytuje płyt blu-ray

Problem z napędem Xbox Series X – konsola nie odczytuje płyt blu-ray

Problem z napędem Xbox Series X – konsola nie odczytuje płyt

Problem z napędem jest zdecydowanie najpopularniejszą usterką występującą w najmocniejszych konsolach Microsoftu. W najnowszej generacji amerykański konsol faktycznie często pojawia się ten problem. Wynika to z zastosowanej technologii wielowarstwowych płyt Blu Ray. Dzięki niej pojemność to teoretycznie 100GB. W praktyce Xbox radzi sobie tylko z płytami 2 warstwowymi (do 66GB) Dla porównania PS4 i Xbox One obsługiwały tylko płyty jednowarstwowe, czyli do 25GB. Z doświadczenia wiemy, że bardzo rzadko się zdarza aby laser był całkowicie martwy. Przeważnie jest on po prostu słaby i należy go wymienić.

Czyszczenie lasera w konsoli Xbox Series X?

Czyszczenie lasera w konsolach Microsoft tak samo jak we wszystkich pozostałych posiadających szczelinowy napęd blu-ray (PS5, PS4, PS3, Xbox One, Xbox One S, Xbox One X) jest w 99% bez sensu. Przede wszystkim każdy kto rozbierał taki napęd wie, że jest on odseparowany od reszty konsoli i dosyć hermetyczny. Raczej nie straszne mu czynniki zewnętrzne takie jak kurz, pył albo ciecz. Oczywiście nie mówimy tu o abstrakcyjnych sytuacja jak „granie w trakcie remontu w przerwie na szlifowanie ścian”. W zasadzie skutecznie zabrudzić soczewkę lasera może tylko dym papierosowy. Skąd zatem wziął się ten mit? Bardziej doświadczeni gracze pamiętają magiczne płyty czyszczące z lat 90. Faktycznie one działały jednak cała optyka w odtwarzaczu CD była szklana. Dzisiaj oczywiście mamy „plastic fantastic” który znacznie wpływa na jakość. Co ciekawe laser mamy taki sam jak konsolach rodziny Xbox One jednak jest on programowo odblokowany na odczyt płyt o większej ilości danych.

Wymiana napędu Xbox.

W naszym serwisie w zasadzie prawie w ogóle nie wymieniamy całych napędów. Oczywiście byłoby to skutecznym rozwiązanie, jedna rodzi pytanie po co? W 9/10 przypadkach jesteśmy w stanie zregenerować napęd poprzez wymianę lasera i/lub mechanizmu. Pozostałe przypadki to naprawy napędu po domorosłych serwisantach, informatykach i pozostałych magikach, gdzie po prostu nie ma to sensu. Po co zatem wymieniać cały komponent, jeśli można go zregenerować? Klient finalnie zapłaci mniej i nam zostanie mniej do utylizacji.

Ciało obce w napędzie Series X.

Ciało obce w napędzie może wyrządzić bardzo dużo problemów. Jeśli trafia do nas konsola z puzzlami, klockami lego lub dowodem osobisty naprawa przeważnie sprowadza się do rozłożenia i poprawnego złożenia napędu. Zdecydowanie gorzej gdy pociecha zrobi z konsoli skarbonkę. Ze względu na twardość i przewodnictwo elektryczne metalowe przedmioty mogą narobić dużo więcej szkód. Największym błędem, jaki możemy popełnić jest próba wytrzepania ich z konsoli. O ile elementy plastikowe nie stanowią zagrożenia, to w przypadku metalowych może nie być czego naprawiać.

Skuteczna naprawa napędu Xbox.

Jak w każdym przypadku skuteczna naprawa napędu Series X musi zacząć się od właściwej diagnozy. Doświadczony pracownik serwisu jest w stanie wstępnie zdiagnozować napęd wsłuchując się w jego pracę. Słychać wówczas charakterystyczne rozpędzanie i zwalnianie płyty i tzw. „przekładanie płyty”. Jeśli Twoja konsola zachowuje się w taki sposób i nie wypalasz 2 paczek dziennie laser najprawdopodobniej nadaje się do wymiany. W naszym serwisie korzystamy z oryginalnych części dostępnych w sklepie Konsolowo.pl.

Przed udaniem się do serwisu zalecamy dokładne wyczyszczenie płyty miękką ściereczką i sprawdzenie czy konsola odczytuje inne gry. Aktualna cena naprawy jak zawsze dostępna jest w cenniku.

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Konsola PlayStation 5 nie chce się włączyć (uruchomić)Konsola PlayStation 5 nie chce się włączyć (uruchomić)Losowe wyłączanie się konsol Xbox Series X S