Losowe wyłączanie się konsol Xbox Series X S

Losowe wyłączanie się konsol Xbox Series X S

Losowe wyłączanie się konsol Xbox Series X S

Losowe wyłączanie się konsol Xbox Series jest w TOP-3 najpopularniejszych usterek z którymi do nas przychodzicie. Usterka ta stale rywalizuje o podium z problemami z odczytem płyt i brakiem wyświetlania obrazu. O ile przed ostatnim problemem przeważnie można się ustrzec, tak przed 2 pozostałymi nie bardzo.  Każdy gracz zastanawia się, czemu to akurat jego konsolę spotkało. Możemy Was uspokoić. Czeka to każdą Microsoftu czy Sony po krótszym lub dłuższym czasie.

Dlaczego konsole wyłączają się w losowych momentach?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak losowe momenty. Wiem, że konsole najczęściej wyłączają się w kluczowym etapie rozgrywki, jednak nie ma to nic wspólnego z przypadkiem. Jak wszystko na tym świecie nasze sprzęty się starzeją a materiały w nich użyte utleniają. W przypadku urządzeń elektronicznych nie ma przypadku. Wyłączanie się konsoli to nic innego jak niewydolność temperaturowa lub prądowa a dokładnie reakcja systemów zabezpieczających. Mówiąc kolokwialnie, konsola w ten sposób chroni się przed autodestrukcją. Procesor APU, czyli serce konsoli, jest najbardziej wydajny, gdy pracuje w optymalnych warunkach (odpowiednia temperatura pracy). Kiedy coś je zaburza wewnętrzne systemy zabezpieczeń chroni sprzęt przed trwałym uszkodzeniem. Wszyscy użytkownicy poprzednich generacji pamiętają jak głośne potrafiło być PS4 PRO czy Xbox One S.

Kiedy należy zrobić konserwację konsoli Xbox Series X.

Wg naszych spostrzeżeń po ok 2-3 latach od zakupu powinno się zrobić gruntowne SPA konsoli wraz z wymianą pasty termoprzewodzącej. Mamy też klientów, którym konsola po roku potrafi się wyłączać. Są pewnie też użytkownicy, którzy nie spotkają się z tym problemem w ogóle (ze względu na małą liczbę przegranych godzin). Bardzo duży wpływ na to mają warunki w jakich konsola pracuje.

Konsola wyłącza się i nie chce ponownie włączyć.

Jeśli konsola nie chce się włączyć należy dać jej troszkę czasu (nawet pół godzin) aby wystudziła się. Konsole tak samo jak pozostałe sprzęty w dzisiejszych czasach są wyliczone na określoną liczbę godzin. My oczywiście możemy oszukać system i tę liczbę znacząco zwiększyć. Stare przysłowie mówi jak dbasz tak masz i tu pasuje idealnie. W naszym serwisie w konsolach aplikujemy tylko pastę termoprzewodzącą Thermal Grizzly lub PTM7950. Nawet tej klasy rozwiązania jednak nie są wieczne i trzeba je powtarzać średnio co 2-3 lata.

Ciekły metal w konsoli Xbox Series.

Zdecydowanie odradzamy takie rozwiązania. Zarówno Series X jak również Series S przez ich konstrukcję nie nadają się do stosowanie ciekłego metalu. W obu zastosowane radiatory z miedzi i aluminium które potrafi oddziaływać z gallium. W internecie jest wiele galerii z tzw. wżerami w radiator powstałymi przez ciekły metal.

Które Xboxy są najbardziej narażone na wyłączenia.

Wiele osób pyta nas który model konsoli najlepiej kupić? Który jest najmniej awaryjny? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Zdecydowanie lepiej zaprojektowane jest całe chłodzenie w Series X, z drugiej strony nie zawsze potrzebujemy takiej mocy. Śmiało można powiedzieć, że obie konsole zostały mądrze zaprojektowane przez inżynierów z Redmond.

Każdy model konsoli będzie nam tak służył, jak będziemy o niego dbać. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie i zmiana pasty termoprzewodzącej. My wychodzimy z założenia, że na materiałach nie można oszczędzać i korzystamy wyłącznie z rozwiązań Thermal Grizzly.  W ostatnim czasie aplikujemy również termopad Honeywell PTM7950 i na ten moment jest to najlepsze rozwiązanie. W naszym serwisie na cały proces udzielane jest pisemna gwarancja. Aktualną cenę można znaleźć w naszym cenniku.

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Problem z napędem Xbox Series X – konsola nie odczytuje płyt blu-rayProblem z napędem Xbox Series X - konsola nie odczytuje płyt blu-ray