Problem z napędem PlayStation 5 – konsola nie odczytuje płyt blu-ray PS5

Problem z napędem PlayStation 5 – konsola nie odczytuje płyt blu-ray PS5

Problem z napędem PlayStation PS5 – konsola nie odczytuje płyt.

Problem z napędem jest trzecią najpopularniejszą usterką występującą w konsolach PlayStation 5. Potwierdza to wyszukiwarka google w której hasła „PS5 nie czyta płyt” i „PS5 nie czyta gier” są w ścisłej czołówce. W 5 generacji japońskich konsol faktycznie często pojawia się ten problem, jednak wynika to z zastosowanej technologii – Ultra HD Blu Ray. Dzięki niej płyty mieszczą do 100GB danych – po 25GB na każdej z 4 warstw. Dla porównania PS4 obsługiwały tylko płyty jednowarstwowe, czyli 25GB. Z doświadczenia wiemy, że bardzo rzadko się zdarza aby laser był całkowicie martwy. Przeważnie jest on po prostu słaby i należy go wymienić.

Problem z napędem PlayStation 5 – komunikaty na ekranie:

  • Nie można rozpoznać dysku. Upewnij się, że dysk nie jest uszkodzony lub zabrudzony i nie został włożony odwrotnie
  • Błąd dysku
  • CE-110538-8
  • CE-10005-6

Jeśli w Twojej konsoli pojawia się jeden z powyższych komunikatów to wymiana lasera powinna przywrócić konsolę do życia!

Czyszczenie lasera w konsoli PlayStation 5?

Czyszczenie lasera w konsoli PlayStation 5 tak samo jak we wszystkich konsolach posiadających szczelinowy napęd blu-ray (PS4, PS3, Xbox One, Xbox One S, Xbox One X, Xbox Series) jest w 99% bez sensu. Przede wszystkim każdy kto rozbierał taki napęd wie, że jest on odseparowany od reszty konsoli i dosyć hermetyczny. Raczej nie straszne mu czynniki zewnętrzne takie jak kurz, pył albo ciecz. Oczywiście nie mówimy tu o abstrakcyjnych sytuacja jak „granie w trakcie remontu w przerwie na szlifowanie ścian”. W zasadzie skutecznie zabrudzić soczewkę lasera może tylko dym papierosowy. Skąd zatem wziął się ten mit? Bardziej doświadczeni gracze pamiętają magiczne płyty czyszczące z lat 90. Faktycznie one działały jednak cała optyka w odtwarzaczu CD była szklana. Dzisiaj oczywiście mamy „plastic fantastic” który znacznie wpływa na jakość. Pojemność płyty CD wynosiła 650-700MB, czyli 140 razy mniej niż pojemność płyty Ultra HD Blu Ray.

Wymiana napędu PS5.

W naszym serwisie w zasadzie prawie w ogóle nie wymieniamy całych napędów. Oczywiście byłoby to skutecznym rozwiązanie, jedna rodzi pytanie po co? W 9/10 przypadkach jesteśmy w stanie zregenerować napęd poprzez wymianę lasera i/lub mechanizmu. Pozostałe przypadki to naprawy napędu po domorosłych serwisantach, informatykach i pozostałych magikach, gdzie po prostu nie ma to sensu. Po co zatem wymieniać cały komponent, jeśli można go zregenerować? Klient finalnie zapłaci mniej i nam zostanie mniej do utylizacji.

Ciało obce w napędzie PlayStation.

Ciało obce w napędzie może wyrządzić bardzo dużo problemów. Jeśli trafia do nas konsola z puzzlami, klockami lego lub dowodem osobisty naprawa przeważnie sprowadza się do rozłożenia i poprawnego złożenia napędu. Zdecydowanie gorzej gdy pociecha zrobi z konsoli skarbonkę. Ze względu na twardość i przewodnictwo elektryczne metalowe przedmioty mogą narobić dużo więcej szkód. Największym błędem, jaki możemy popełnić jest próba wytrzepania ich z konsoli.

Skuteczna naprawa napędu PS5.

Jak w każdym przypadku skuteczna naprawa napędu PS5 musi zacząć się od właściwej diagnozy. Doświadczony pracownik serwisu jest w stanie wstępnie zdiagnozować napęd wsłuchując się w jego pracę. Słychać wówczas charakterystyczne rozpędzanie i zwalnianie płyty i tzw. „przekładanie płyty”. Jeśli Twoja konsola zachowuje się w taki sposób i nie wypalasz 2 paczek dziennie laser najprawdopodobniej nadaje się do wymiany. W naszym serwisie korzystamy z oryginalnych części dostępnych w sklepie Konsolowo.pl.

Przed udaniem się do serwisu zalecamy dokładne wyczyszczenie płyty miękką ściereczką i sprawdzenie czy konsola odczytuje inne gry. Aktualna cena naprawy jak zawsze dostępna jest w cenniku.

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Losowe wyłączanie się konsoli PlayStation 5Losowe wyłączanie PlayStation 5Konsola PlayStation 5 nie chce się włączyć (uruchomić)Konsola PlayStation 5 nie chce się włączyć (uruchomić)