Losowe wyłączanie się konsoli PlayStation 5

Losowe wyłączanie się konsoli PlayStation 5

Losowe wyłączanie się konsoli PlayStation 5

Losowe wyłączanie się konsoli PlayStation 5 jest w TOP-3 najpopularniejszych usterek z którymi do nas przychodzicie. Usterka ta stale rywalizuje o podium z problemami z odczytem płyt i brakiem wyświetlania obrazu. O ile przed ostatnim problemem przeważnie można się ustrzec, tak przed 2 pozostałymi nie bardzo.  Każdy gracz zastanawia się, czemu to akurat jego konsolę spotkało. Możemy Was uspokoić. Czeka to każdą PS5 po mniejszym lub dłuższym czasie.

Dlaczego konsole wyłączają się w losowych momentach?

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak losowe momenty. Wiem, że konsole najczęściej wyłączają się w kluczowym etapie rozgrywki, jednak nie ma to nic wspólnego z przypadkiem. Jak wszystko na tym świecie nasze sprzęty się starzeją a materiały w nich użyte utleniają. W przypadku urządzeń elektronicznych nie ma przypadku. Wyłączanie się konsoli to nic innego jak niewydolność temperaturowa lub prądowa a dokładnie reakcja systemów zabezpieczających. Mówiąc kolokwialnie, konsola w ten sposób chroni się przed autodestrukcją. Procesor APU, czyli serce konsoli, jest najbardziej wydajny, gdy pracuje w optymalnych warunkach (odpowiednia temperatura pracy). Kiedy coś je zaburza wewnętrzne systemy zabezpieczeń chroni sprzęt przed trwałym uszkodzeniem. Wszyscy użytkownicy poprzednich generacji pamiętają jak głośne potrafiło być PS4 PRO. Bardziej techniczni czytelnicy w tym momencie powiedzą, że w 4 generacji chłodzenie było oparte na paście termoprzewodzącej a tu mamy ciekły metal.

Ciekły metal w PlayStation 5 – kit czy hit?

Gallium bo o tym właściwie mowa to metal o nietypowych właściwościach. Potrafi utrzymać się w stanie ciekłym w temperaturze pokojowej co jest niewątpliwie hitem. Przewodność cieplna jest ponad 10 razy większa niż najlepszych past termoprzewodzących. Ze względu na swoją konsystencję idealnie wypełnia nierówności pomiędzy rdzeniem procesora a radiatorem. To właśnie dzięki niemu procesor może pracować przy niższej temperaturze, co wpływa na wydajność i trwałość urządzenia. Jak wszystko na tym świecie ulega jednak utlenianiu oraz interferuje z innymi metalami (nie można używać go z aluminiowymi radiatorami a nawet z miedzianymi interferuje). Warto tu również zwrócić uwagę na warunki w jakich konsole pracują – temperatura i wilgotność otoczenia oraz kurz wpływają na szybsze zużywanie się materiałów.

Kiedy należy zrobić konserwację konsoli PlayStation 5.

Wg naszych spostrzeżeń po ok 2-3 latach od zakupu powinno się zrobić gruntowne SPA konsoli wraz z wymianą ciekłego metalu. Mamy też klientów, którym konsola po roku się wyłącza. Są pewnie też użytkownicy, którzy nie spotkają się z tym problemem w ogóle (ze względu na małą liczbę przegranych godzin). Ciekły metal to niewątpliwie rozwiązanie rewolucyjne idące z duchem czasu jednak nie we wszystkich aspektach japońscy inżynierowie się postarali.

Konsola wyłącza się i nie chce ponownie włączyć.

Konsole tak samo jak pozostałe sprzęty w dzisiejszych czasach są wyliczone na określoną liczbę godzin. Żeby nie było zbyt pięknie, japońscy inżynierowie jedno poprawili a co innego pogorszyli. Zasilacz PS5 został tak umiejscowiony i zabudowany żeby po czasie nie miał dostatecznego chłodzenia. W momencie, gdy nasza konsola sporo pracuje i zbiera kurz z otoczenia, zatyka się droga do zasilacza. Efektem tego jest wyłączanie konsoli i późniejszy brak reakcji na przycisk włącznika. Chwilowym rozwiązaniem jest wypięcie konsoli z prądu. Swoją drogą zastosowane wentylatory do najbardziej wydajnych też nie należą.

Które PlayStation 5 są najbardziej narażone na wyłączenia.

Wiele osób pyta nas który model konsoli najlepiej kupić? Który jest najmniej awaryjny? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Producent bez wątpienia wiele rzeczy poprawia w kolejnych modelach – wychodzą tzw. choroby wieku dziecięcego które ciężko przewidzieć w warunkach laboratoryjnych. Z drugiej strony obserwujemy cięcie kosztów dobrym przykładem jest tu radiator, który jest największy w pierwszej generacji (CFI-1016) i do jego produkcji użyto najwięcej miedzi (w porównaniu z CFI-1116 i CFi-1216 oraz PS5 Slim).

Każdy model konsoli będzie nam tak służył, jak będziemy o niego dbać. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie i zmiana ciekłego metalu. My wychodzimy z założenia, że na materiałach nie można oszczędzać i korzystamy wyłącznie z rozwiązań Thermal Grizzly.  W ostatnim czasie aplikujemy również termopad Honeywell PTM7950 i na ten moment jest to najlepsze rozwiązanie. W naszym serwisie na cały proces udzielane jest pisemna gwarancja. Aktualną cenę można znaleźć w naszym cenniku.

 

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Naprawa kontrolerów Dualsense pad Sony PlayStation PS5Problem z napędem PlayStation 5 - konsola nie odczytuje płyt blu-ray PS5.Problem z napędem PlayStation 5 – konsola nie odczytuje płyt blu-ray PS5