Naprawa konsoli PlayStation 4 PRO po zalaniu cieczą

 • Naprawa konsoli po zalaniu
 • Naprawa konsoli po zalaniu
 • Naprawa konsoli po zalaniu
 • Naprawa konsoli po zalaniu
 • Naprawa konsoli po zalaniu
 • 6
 • Naprawa zalanej PlayStation 4

Naprawa konsoli PlayStation 4 PRO po zalaniu cieczą

Naprawa konsoli PlayStation 4 PRO po zalaniu cieczą.

Naprawa sprzętu elektronicznego po zalaniu to jedna z najtrudniejszych czynności wykonywanych przez nasz serwis. Całkowity proces składa się z wielu etapów i przeważnie bardzo ciężko jest oszacować ostateczny koszt naprawy. Dlaczego tak się dzieje? Na jakie etapy dzieli się naprawa i co wpływa na ostateczną cenę usługi poniżej.

Etapy napraw konsol po zalaniu:

 1. Pierwszym etapem jest inspekcja wizualna, sprawdzamy stopień zalania i ilość zainfekowanych elementów. Staramy się oszacować orientacyjny koszt naprawy. Jeśli zniszczenia są duże na tym etapie kończymy dalszą naprawę.
 2. Następnie wszystkie zalane elementy są czyszczone a płyty główne posiadające układy w technologii BGA myte w wanience ultradźwiękowej.
 3. Kolejnym etapem jest dokładne wysuszenie wszystkich mytych elementów, aby nie doprowadzić do zwarcia
 4. Ostatnim etapem jest przemierzenie płyt pod względem zwarć i niskich rezystancji i jeśli takowych nie ma próba złożenia i testowania konsoli.
 5. Jeśli do zalania nie doszło w odległym czasie samo czyszczenie powinno wystarczyć a co najważniejsze powinno zapobiec też problemom w przyszłości

Co wpływa na ostateczną cenę naprawy?

Na całkowity koszt wchodzą:

 1. Koszt mycia, w zależności od rozmiaru płyty i technologii wykonania może być różny oraz poskładanie konsoli i nałożenie pasty termoprzewodzącej.
 2. Koszt wymiany uszkodzonych elementów.

Dlaczego zalanie jest takie groźne?

Uszkodzenia na skutek zalania możemy podzielić na 2 główne grupy. Pierwsza spowodowana jest resztkami cieczy, często też żrącymi jak Cola oraz organicznymi. Te uszkodzenia są szczególnie niebezpieczne ponieważ jeśli nawet po zalaniu dane urządzenie działa, to bez mycia w niedługiej przyszłości dojdzie do korozji. Odbudowywanie ścieżek może być kosztowne a w skrajnych przypadkach nie wykonalne. Drugą grupą są uszkodzenia spowodowane przepięciami. Czysta woda nie przewodzi prądu, jednak np. słona już tak. Na skutek zwarć może okazać się, że uszkodzone są elementy, których nie można wymienić, lub po prostu wymiana jest nie opłacalna.

Które konsole można naprawić po zalaniu?

Z technologicznego punktu widzenia naprawa wszystkich konsol oraz akcesoriów (jak pady) wygląda tak samo. W pierwszym etapie należy dokładnie usunąć pozostałości po zalaniu a następnie przejrzeć i przemierzyć zlane elementy pod kontem zwarć i przerwanych obwodów.

W galerii prezentujemy dokumentację techniczną z naprawy SONY PlayStation 4 PRO CUH-7116. Na zdjęciach pokazane są efekty czyszczenia płyty głównej w wanience ultradźwiękowej. Oczywiście w naszym serwisie nie ograniczamy się tylko do konsol SONY, naprawiamy też kontrolery Dualshock, Xbox oraz konsole Microsoft Xbox One, One S, One X, 360 oraz wszelkie produkty Nintendo od Switch’a po 2DS’y.

Należy pamiętać, że przy wszystkich zalaniach najważniejsza jest jedna reguła. Im szybciej skutki zalania zostaną usunięte tym większe szanse na naprawę i mniejsze koszty.

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Konserwacja i zmiana pasty pod IHS w konsoli PlayStation 3CECHC04 ze zdjętymi IHS'amiWymiana złącza USB-C Nintendo SwitchWymiana uszkodzonego gniazda ładowania USB-C Nintendo Switch