Konserwacja i zmiana pasty pod IHS w konsoli PlayStation 3

  • CECHC04 ze zdjętymi IHS’ami
  • CECHC04 ze zdjętymi IHS’ami
  • CECHC04 ze zdjętymi IHS’ami

Konserwacja i zmiana pasty pod IHS w konsoli PlayStation 3

Konserwacja i zmiana pasty pod IHS w konsoli PlayStation 3

Bardzo często zwykła konserwacja i wymiana pasty termoprzewodzącej nie przynosi pożądanego efektu. Wentylator wchodzi na wysokie obroty, konsola dalej wyje a co gorsze wyłącza się. Spowodowane jest to przez zaschniętą pastę termoprzewodzącą pod IHS’ami, czyli radiatorami zamocowanymi na procesorach w celu lepszego odprowadzania ciepła. Niestety jak się okazuje tylko do czasu. Prędzej czy później każdą konsolę czeka ten sam los, gdyż tak zostały zaprojektowane (takie rozwiązanie zostało zastosowane).

Jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest wycięcie czapek IHS i zmiana pasty termo-przewodzącej na procesorze. Nie jest to zabieg prosty, a co gorsze szalenie awaryjny. Nawet wprawionemu technikowi może zdarzyć się przerysowanie procesora, co w większości przypadków oznacza śmierć konsoli. W teorii taki procesor można próbować naprawić (jeśli liczba przeciętych ścieżek nie jest zbyt duża) lub wymienić na inny, jednak wiąże się to z dodatkową wymianą pamięci NAND/NOR, układu SYSCON i logiki napędu, lub parowaniu napędu. Jednym zdaniem raczej nie warto się w to ubierać. Wyjątkiem może być jedynie pierwszy model konsoli jak CECHC04 ze wsteczną kompatybilnością z PlayStation 2. Dla tego modelu czasem warto poświęcić więcej czasu.

W naszej galerii prezentujemy płytę główną COK-002 pochodzącą z PlayStation 3 CECHC04, pierwszy model PlayStation 3, ze ściągniętymi IHS’ami. Konsola na tą chwilę już nastoletnia, więc po wykonanym zabiegu drugie tyle powinna przeżyć.

Kiedy powinniśmy zmienić pastę pod IHS’ami?

Zabieg taki czeka prędzej czy później każdą konsolę PlayStation 3 Fat oraz Slim. Jedynym wyjątkiem jest model CECH-3004 Slim i wszystkie konsole Super Slim (serii 4000, z przesuwaną górną klapą). Jeśli chcemy uniknąć YLOD’a (Yellow Light Of Death – Żółta Dioda Śmierci) to ze względu na wiek każda konsola PlayStation 3 kwalifikuje się do wymiany pasty. Jak już wspomniałem na początku w taki sposób zostały zaprojektowane przez japońskich inżynierów z Sony. W tym wypadku doskonale sprawdza się stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć (naprawiać).

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Wymiana wyświetlacza w przenośnych konsolach Nintendo handheldWyczyszczona płyta PlayStation 4 PRO po zalaniu.Naprawa konsoli PlayStation 4 PRO po zalaniu cieczą