Wymiana analoga w padzie Sony Dualshock 4

  • Kontroler DualShock 4
  • Płyta główna kontrolera ze zdemontowanymi analogami

Wymiana analoga w padzie Sony Dualshock 4

Wymiana analoga w padzie Sony Dualshock 4

Wymiana analogów w kontrolerach Dualshock 4 to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przez naszych serwisantów. Wszyscy gracze PlayStation 4 doskonale wiedzą, że jest to zdecydowanie najsłabszy punkt pada. Nie mam tu tylko na myśli słabej jakości grzybków w padach pierwszej generacji lecz blokujących się mechanizmów tzw. analogów. Oczywiście Chińczycy zobaczyli w tym biznes i w sieci oferowana jest masa tanich zamienników nie spełniających swoich zadań. Należy zaznaczyć, że tylko wymiana części na oryginalny analog firmy ALPS przywróci go do pełnej sprawności.

Jak rozróżnić oryginalny analog ALPS od podróbki?

Pierwszym kryterium jest cena. Oryginalny analog kosztuje często 2 a nawet 3-krotnie więcej niż zamiennik. Jeśli ktoś oferuje nam wymianę w podejrzanie niskiej cenie niemal pewne, że zostanie wlutowany zamiennik. Drugą sprawą jest działanie. Podróbki posiadają większą martwą strefę, działają skokowo (0-1) i bardzo często posiadają przesunięcie (delikatnie ściąga w jedną ze stron). Przeważnie uszkadza się tylko jedna gałka, więc najlepiej jest porównać czy prawy i lewy pracują podobnie.

Jeśli z jakiegoś powodu nabyliście używany kontroler, który właśnie tak się zachowuje też możemy przywrócić go do oryginału!

Jak sprawdzić, czy mój analog należy wymienić?

Najprostszy test wykonamy w dowolnym komputerze z systemem Windows. Podpinamy kontroler kablem USB do komputera a następnie w zależności od wersji systemu mamy różne okna konfiguracji kontrolerów USB (dla Windows 10 klikamy start i wpisujemy „kontroler”). W tym narzędziu możemy sprawdzić działanie analogów, triggerów oraz wszystkich przycisków. Jako ciekawostkę dodam, że w ten sam sposób możemy sprawdzić bezprzewodowy kontroler Microsoft Xbox One.

Po jakim czasie należy wymienić analog?

Na to pytanie niestety nie ma odpowiedzi. Wszystko zależy od naszego stylu grania oraz od egzemplarza kontrolera jaki posiadamy. Jedno jest pewne, jak Wasz analog będzie nadawał się do wymiany na pewno szybko to zauważycie.

W naszym serwisie naprawiany sprzęt przywracamy zawsze do oryginału i montujemy tylko oryginalne części wysokiej jakości!

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Darmowa diagnoza konsoli Sony PS4 PlayStation 4Konsola Microsoft Xbox One nie wyświetla obrazu po HDMI