PlayStation 4 nie odczytuje płyt Blu-Ray z filmami lub grami.

PlayStation 4 nie odczytuje płyt Blu-Ray z filmami lub grami.

Jedna z najczęściej spotykanych usterek w konsolach nowych generacji jest problem z odczytem gier i filmów.

Przyczyna problemów z odczytem gier w konsoli PlayStation 4.

PlayStation 4 nie odczytuje gier Blu-Ray. Na przestrzeni ostatnich lat pojemność krążków, a co za tym idzie ilość danych zapisanych na płytach zwiększyła się kilkukrotnie. Płyty Blu-Ray potrafią zmieścić do 25GB danych na jednej warstwie (płyta CD może pomieścić 35 razy mniej, tylko 700MB=0,7GB). Ponieważ rozmiar fizyczny płyt się nie zmienił, większa pojemność została osiągnięta przez zmniejszenie wiązki lasera. Minusem wprowadzenia niebieskiego światła stała się mniejsza odporność płyt na uszkodzenia i zabrudzenia a z drugiej strony cały napęd musi być dużo bardziej precyzyjny.

Jeśli  w Twoim Sony PlayStation 4 występuje jeden z poniższych symptomów:

  • problem z odczytem gier lub filmów, trzeba kilka razy wkładać płytę zanim zaskoczy
  • pojawiają się błędy odczytu np. ce-34878-0
  • w napędzie słychać trzaski
  • nie można zainstalować płyty na dysk twardy konsoli
  • gra sama wychodzi do menu po określonym czasie

Powyższe symptomy oznaczają, że mamy porysowane płyty lub problem z napędem. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan płyty pod kątem zarysowań, uszkodzeń fizycznych lub zabrudzeń i wytrzeć je miękką szmatką (najlepiej z mikrofibry) jeśli tego wymagają. Drugim krokiem będzie sprawdzenie, czy problem występuje tylko z jedną płytą, czy z większą ilością gier. Jeśli występuje dla wszystkich nośników mamy pewność, że napęd uległ uszkodzeniu. Około 70% usterek spowodowane jest słabym lub uszkodzonym laserem. Pozostałe 30% to zdezelowane silniczki (bicia lub luzy na mechanizmie przesuwu lub obrotu lasera) lub uszkodzona elektronika napędu. Tylko prawidłowe zdiagnozowanie usterki i użycie nowych, oryginalnych części pozwoli na skuteczną i długotrwałą naprawę.

 

 

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Blue Light Of Death (BLOD) – Niebieska Dioda Śmierci PlayStation 4Zakulkowany układ przygotowany do wlutowania., kolejnym etapem jest wyczyszczenie płyty głownej i zabezpieczenie kaptonem.Brak obrazu HDMI w konsoli SONY PlayStation 4 WLOD