Blue Light Of Death (BLOD) – Niebieska Dioda Śmierci PlayStation 4

  • Zakulowany układ i płyta PS4 z wyczyszczonymi polami lutowniczymi. Kolejny krok czyszczenie, zabezpieczenie kaptonem i lutowanie.
  • Inspekcja pod mikroskopem – utlenione pady na płycie powodem BLOD’a
  • Zakulkowany ukłąd przygotowany do lutowania BGA na płycie głównej.
  • Inspekcja pod mikroskopem –  Zakulkowany ukłąd przygotowany do lutowania BGA na płycie głównej.
  • Powyrywane pady pod układem w konsoli po upadku.

Blue Light Of Death (BLOD) – Niebieska Dioda Śmierci PlayStation 4

Blue Light Of Death (BLOD) czyli Niebieska Dioda Śmierci  PlayStation 4

BLOD jest jedną z najczęstszych usterek występujących w PlayStation 4. Jeśli konsola po włączeniu pokaże tylko pulsujące niebieskie światło, nie dając przy tym obrazu ani dźwięku na TV a następnie się wyłączy (odetnie zasilanie) to mamy do czynienia właśnie z BLOD’em. Drugim wariantem BLOD’a jest stale świecące niebieskie światło. Sprawna konsola powinna zmienić kolor na biały.

Przyczyny występowania BLOD w PS4:

  • uszkodzony zasilacz – konsola wyłącza się po 2-3 sekundach. Diagnozujemy przez sprawdzenie wentylatora – jeśli się włączy, to nie to.
  • uszkodzony dysk twardy – najczęściej na skutek upadku. Do ustalenia przyczyny należy ściągnąć pokrywę, odkręcić 1 śrubkę i wysunąć dysk na moment. Jeśli konsola nie wyłączy się, to należy wymienić dysk i zainstalować oprogramowanie
  • uszkodzona płyta główna – tu przyczyn może być kilka. Najczęściej jednak dochodzi do korozji chemicznej pod głównym procesorem (APU) i utlenienia się pól lutowniczych. Usterka, a w zasadzie wada fabryczna, spowodowana jest błędami produkcyjnymi (źle przygotowana płyta główna do lutowania, użycie nie właściwej chemii, nie dopracowany proces produkcyjny). Aby pozbyć się tego problemu musimy ściągnąć procesor, dokładnie wyczyścić i odbudować skorodowane pola lutownicze pod mikroskopem.

Skuteczne rozwiązanie problemu z Blue Light Of Death PlayStation 4

O ile dwa pierwsze przypadki możemy bez większego problemu w domowym zaciszu sami naprawić. W trzecim przypadku zalecane jest wykonanie naprawy w serwisie przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Po pierwsze układy zastosowane w konsolach nowych generacji są mniej odporne na wysoką temperaturę. Zdecydowanie łatwiej jest je uszkodzić niż np. w PS3. Zwykły reflow (doprowadzenie do rozpływu kul pod procesorem i ponowne zastygnięcie) zadziała na bardzo krótki czas. Po takim zabiegu bardzo możliwe jest trwałe uszkodzenie procesora. Po drugie tylko dokładne wyczyszczenie pół lutowniczych pod mikroskopem spowoduje, że problem już więcej nie wróci. Warto też zastosować cynę ołowiową. Taka cyna jest dużo bardzie plastyczna i nie dochodzi do oberwania pól pod układem.

Gdzie najlepiej kupić zasilacz do konsoli PlayStation 4?

Jeśli poprawnie zdiagnozowaliśmy usterkę polecamy zakup zasilacza na stronie www.konsolowo.pl . Przy wyborze zasilacza najważniejszy jest model konsoli. W ofercie sklepu konsolowo.pl dostępne są zasilacze do wszystkich wersji konsoli.

Więcej o autorze

Lucjan Wodzisławski

Brak komentarzy

Dodaj odpowiedź

Naprawa przenośnych konsol rodziny Nintendo 2DS 3DS XLPlayStation 4 nie odczytuje płyt Blu-Ray z filmami lub grami.